Święto Niepodległości pod nowym pomnikiem marszałka Piłsudskiego

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele farnym. Przewodniczył jej biskup rzeszowski Jan Wątroba. Następnie uroczystości przeniosły się na pl. Wolności. Tam o godz. 11.45 odbyło się złożenie meldunku dowódcy garnizonu Rzeszów, odśpiewany został hymn państwowy i odsłonięty pomnik przedstawiający Józefa Piłsudskiego na Kasztance. Z tej okazji na Placu Wolności zebrały się tysiące osób: mieszkańcy Rzeszowa, przedstawiciele władz i samorządów, ale także Podhalańczycy, Piłsudczycy i Strzelcy. Udział w uroczystości wziął również udział nasz Związek Piłsudczyków PR Odział w Harcie . Częścią obchodów był tradycyjnie już apel pamięci i salwa honorowa. Wcześniej kilkanaście osób, które w różny sposób zaangażowały się w budowę pomnika zostało odznaczonych złotymi Krzyżami Związku Piłsudczyków.

Pomnik Józefa Piłsudskiego został ustawiony na pl. Wolności, równolegle do ul. Piłsudskiego. Rzeźba od kopyt konia do czubka czapki marszałka ma 4,8 m. Cokół, na którym została posadowiona, mierzy 3,5 m Marszałek siedzący na Kasztance patrzy na wschód. To jeden z największych pomników w mieście. Monument wraz z zagospodarowaniem terenu w jego sąsiedztwie kosztował prawie milion zł. Najwięcej pieniędzy przekazało miasto: początkowo miało to być ok. 400 tys. zł, ale po przetargu zdecydowano, że z miejskiego budżetu będzie dołożone jeszcze 150 tys. zł. 200 tys. zł przekazał marszałek województwa. Kolejne ok. 200 tys. zł pochodzi ze zbiórek społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. – Pomnik Piłsudskiego to dar dla miasta od tysięcy anonimowych darczyńców, setek znanych z imienia i nazwiska ofiarodawców i fundatorów, którzy mają swojego tablice u stóp pomnika jak powiedział Dariusz Zięba, prezes Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Patronat nad uroczystościami w Rzeszowie objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Uroczystości zakończyła defilada. Oddziały Podhalańczyków, Strzelców i Wojsk Obrony Terytorialnej, ale też kompanie reprezentacyjne Policji, Straży Pożarnej i Granicznej oraz Służby Więziennej przemaszerowały ulicą Piłsudskiego.

Góra