Herb Harty
W celu skutecznego zarządzania Państwem Polskim wydzielone są województwa, a w nich powiaty, gminy i jako jednostki pomocnicze – sołectwa. Takim sołectwem jest Harta. Po wejściu Polski w 2004 r. do Wspólnoty Europejskiej, polskie województwa traktowane są jako regiony. Posiadanie herbu miejskiego czy ziemskiego zostało w Polsce uregulowane po 1998 r. dla gmin (1990 r.) i powiatów (1998 r.) w ustawach ustrojowych dla tych jednostek samorządów. Harta jako sołectwo, przyjmując herb, nie jest ograniczona wyżej wymienionymi ustawami i jest tylko dobrą wolą, inicjatywą jej Mieszkańców posiadanie własnego herbu.
Wyzwania XXI w., wieku globalizacji, a co za tym idzie unifikacji, wymagają od lokalnej społeczności pewnej refleksji stawiającej pytanie: Co jest ich własne, lokalne, przeżyte przez nich samych i ich przodków, a co narzucone przez potęgujący się strumień zewnętrznej informacji i wszelkiego rodzaju narzuconych konieczności?
Pragnienie posiadania herbu i opracowanie własnego znaku heraldycznego Harty wypłynęła z inicjatywy członków Towarzystwa Rozwoju i Kultury Wsi Harta, przy szczególnym udziale wiceprezesa tego Towarzystwa Pana Jacka Stochmala. Towarzystwo pragnęło w ten sposób upamiętnić 580-rocznicę pierwszej pisanej wzmianki o tej miejscowości, która przypadła w 2009 roku. Jej obecny wizerunek, począwszy od lat sprzed 1429 r. tworzony był przez ponad 20 pokoleń jej Mieszkańców.
Od połowy wieku XVIII właścicielami Harty został ród Skrzyńskich herbu Zaremba, w rękach którego dobra pozostawały aż do dwudziestolecia międzywojennego. Harta przez ponad 180 lat była w jego posiadaniu.
Herb Harty w sposób bezpośredni nawiązuje do herbu Zaremba, właścicieli Harty Skrzyńskich, którzy przeżyli wspólnie z Mieszkańcami najdłuższy okres czasu, pomimo zmieniających się stosunków własnościowych (uwłaszczenie chłopów w 1848 r.) i zmian administracyjnych (zniesienie dominiów, utworzenie gmin jednowioskowych i obszarów dworskich, utworzenie gmin zbiorczych).
Herb Harty, tak jak i każdy inny, posiada trzy podstawowe znaczenia dla jej Mieszkańców:
– odróżniające, od innych lokalnych społeczności,
– integrujące, szczególnie ważne dla Mieszkańców Harty,
– prestiżowe, przez samo posiadanie własnego znaku heraldycznego przez lokalną społeczność, jaką jest od wieków Harta (1429 r.).
Herb Harty
na tarczy dwudzielnej, dzielonej w pas, lew czarny ale go tylko połowa, język u niego wywieszony czerwony, łapy przednie u niego widać, tak że lewa trochę do góry wzniesiona nad prawą, ogon też zadarty ku górze, wyskakuje z czerwonego dolnego pola.
Więcej na temat herbu oraz nazwy miejscowości w książce wydanej z okazji 580-lecia wsi Harta dostępnej w wersji elektronicznej