Odsłonięcie tablicy pamięci dr. Kamila Bogackiego 15.08.2018

 

W środę 15 sierpnia 2018 r. w Krośnie uroczyście odsłonięto tablice upamiętniająca doktora Kamila Bogackiego – oficera Legionów Polskich i Wojska Polskiego ,urzędnika państwowego , niezłomnego patrioty, człowieka o ogromnym sercu. W tym dniu na krośnieńskim Rynku odbyły się również uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego oraz 98 rocznicy Bity Warszawskiej.
Tablicę poświęcił Biskup Pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej ks. Stanisław Jamrozek.
W uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej dr. Bogackiego wzięła jego córka Kamila Bogacka.
Delegacja ze Związku Piłsudczyków RP Oddział w Harcie złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą dr. K. Bogackiego
Doktor Kamil Bogacki urodził się w 1884 w Korczynie koło Krosna w rodzinie patriotycznej. Ukończył gimnazjum w Rzeszowie i wyjechał do Wiednia, gdzie studiował filozofię i biologię, uzyskując tytuł doktora.
Wraz z żoną wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował studia. Tam rozpoczął karierę naukową. Został też honorowym członkiem Towarzystwa Lekarzy Amerykańskich. W Princeton zaprzyjaźnił się z późniejszym prezydentem USA Thomasem W. Wilsonem, który był wykładowcą tej uczelni. Dzięki tej znajomości miał zabiegać o fundusze dla Legionów Polskich i przychylność USA dla sprawy polskiej.
W 1916 roku Bogacki wrócił do Polski. Pełnił służbę w Legionach Polskich. Po przejęciu władzy w Polsce w 1918 roku Józef Piłsudski mianował Bogackiego kierownikiem Komisji Opieki w Ministerstwie Zdrowia, która organizowała leczenie i rehabilitację weteranów. Był też jednocześnie osobistym lekarzem marszałka.
Więcej inf: https://www.terazkrosno.pl/galerie/48-krosno/2668-odsloniecie-tablicy-upamietniajacej-dr-kamila-bogackiego/38#foto

http://www.telekrosno.pl/video/spo%C5%82ecze%C5%84stwo/18081501.html

Góra