15 sierpnia 2019 r. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego

W dniu 15.08 wypadają dwie uroczystości, tj. Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane także jako Matki Boskiej Zielnej. Matki Boskiej Zielnej to święto liturgiczne obchodzone od V wieku. Wniebowzięcie to jeden z czterech dogmatów dotyczących Maryi. Mówi on o tym, że po zakończeniu ziemskiego życia, jej ciało i dusza mocą Boga zostały wzięte do nieba. Ponadto 15 sierpnia z całej Polski zmierzają pielgrzymki na Jasną Górę. Jak co roku, tak
i w tym, członkowie Towarzystwa Kultury i Rozwoju Wsi Harta przygotowali w naszej miejscowości wieniec. Składamy serdeczne podziękowania dla Pana Mieczysława Hus z przygotowanie zboża na wieniec.

Wieniec został również wykonany w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej w Harcie Górnej, który został dzisiaj poświęcony na Mszy Świętej.

Rokrocznie począwszy od 1992 roku na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, obchodzone jest   Święto Wojska Polskiego. Święto to w Polsce obchodzi się bardzo uroczyście. Tego dnia we wszystkich kościołach polowych odbywają się Msze Święte w intencji poległych. Z kolei przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie –
z udziałem najwyższych władz państwowych – odbywa się honorowa zmiana warty. Co roku w Święto Wojska Polskiego ma miejsce także uroczysta defilada. W 2019 r., po raz pierwszy w historii, wydarzenie to odbędzie się w Katowicach.

Góra