XII Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Kalwarii Pacławskiej

Już tradycją się stało, że zawsze w pierwszą sobotę miesiąca września Honorowi Dawcy Krwi gromadzą się u tronu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

W XII Podkarpackiej Pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi, która odbyła się  7 września  2013 r. do Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla uczestniczyło około 1000 osób z różnych zakątków Podkarpacia (członkowie klubów HDK PCK oraz sympatycy dawców krwi). Pięknym przeżyciem była Msza święta, która była ofiarowana za wszystkich dawców krwi pod przewodnictwem bp Stanisława Jamrozek z Przemyśla. W homilii, którą wygłosił zaznaczył jak ważna jest przyjaźń z Bogiem i miłość do drugiego człowieka.

Po Mszy św. pielgrzymi udali na dróżki kalwaryjskie, gdzie  została odprawiona  Droga Krzyżowa, którą prowadził ks. Witold Burda, kapelan przemyskiego rejonu PCK. Chodzenie po górkach kalwaryjskich jest głębokim przeżyciem duchowym. Jest to miejsce, gdzie nie czuje się zmęczenia, a rozważania poszczególnych stacji zapadają  w sercach, wzbudzając refleksje nad własnym życiem i postępowaniem. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie można ofiarować swoją  modlitwę i cierpienie za drugiego człowieka oraz wypraszać łaski, zdrowie  u Matki Bożej  Kalwaryjskiej.

Zwieńczeniem pielgrzymki było wspólne spotkanie wszystkich dawców krwi nad  rzeką Wiar przy ognisku, wspólne grillowanie, śpiewanie i słuchanie kapeli „Czy się wali czy się pali” działającej przy KM PSP w Przemyślu.

Klub  Honorowych Dawców Krwi PCK „Nadzieja” przy OSP Harta  już po raz czwarty uczestniczył w pielgrzymce do Kalwarii Pacławskiej.

Tekst: Urszula Szczutek, Lucyna Stochmal

Zdjęcia: Szczutek Brygida, Zdzisław Wójcik

Góra