Przyjaźń Polsko-Węgierska, Harta-Ujfeherto

Współpraca pomiędzy sołectwem Harta, a miejscowością Ujfeherto na Węgrzech  zaczęła się 18 marca 2009 i trwa do dnia dzisiejszego. Dowodem na to są wspólne spotkania, wymiana doświadczeń oraz promocja miejscowości i organizacji. Już po raz kolejny w dniach 2–3.10.2013 r. delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej z Harty odwiedziła zaprzyjaźnioną jednostkę straży pożarnej z Ujfeherto.

Celem wizyty było podtrzymanie współpracy oraz plany na przyszłość. Wizyta naszej delegacji zbiegła się z imprezą integracyjną strażaków z Ujfeherto oraz imieninami komendanta Imre tej jednostki. Nasi strażacy, aby tradycji polskiej stało się zadość, odśpiewali solenizantowi 100 lat. Przy regionalnej „Palince”, gulaszu węgierskim, dzięki Pani Teresie, można było wymienić doświadczenia, porozmawiać z Burmistrzem miasta Ujfeherto i Komendantem Straży z Nyiregyhazy.

Składamy serdeczne podziękowania dla straży Węgierskiej za miłą i fajną atmosferę oraz przyjazne i gorące przyjęcie. Podziękowania należą się także księdzu Imre, który zawsze przyjaźnie nas wita przez wywieszenie flagi Polskiej na maszt.

Tekst: Stochmal J.

Góra