Piąta akcja „Ratuj życie – żyj bezpiecznie” przy OSP Harta

Niedziela, 23 czerwca 2013 r., niebo trochę zachmurzone, wydaje się, że będzie padało. Tak jest już od trzech lat, że w sąsiednich miejscowościach pada deszcz, a u nas spokój. Na pewno czuwa na tym Opatrzność Boża, bo to wielki dzień, kiedy się zbiera krew dla bliźniego.
W tej akcji nie jest ważnyt status społeczny, przynależność partyjna, stanowisko czy pozycja – wszyscy są równi. Dzisiaj może ja, a jutro możesz ty potrzebować krwi, Daru Życia. Nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie możemy potrzebować tej krwi.
Dlatego już po raz piąty Klub HDK PCK „Nadzieja” w Harcie, wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną i Towarzystwem Kultury i Rozwoju Wsi Harta zorganizowało zbiórkę krwi pod hasłem „Ratuj życie- żyj bezpiecznie”. Na nasz apel odpowiedzieli strażacy z czterech powiatów, lokalna społeczność i mieszkańcy z terenu okolicznych gmin. Dzięki tym ludziom, strażakom, w ciągu ostatnich pięciu lat udało się zebrać 124,5 litra krwi. W tym roku chętnych do oddania było 76, oddać mogło 51 dawców, co daje 24,5 litra bezcennego Daru Życia – krwi.
W czasie akcji odbyły się pogadanki profilaktyczne dla dzieci i młodzieży , jak również konkurs plastyczny którego tematem przewodnim było hasło: ” Jak żyć zdrowo i bezpiecznie”.
Po raz pierwszy na akcji został zaprezentowany przez młodych strażaków z Harty pokaz pt. „Gaszenie zarzewia ognia”, co cieszyło się dużym uznaniem oglądających.
Atrakcją było robienie różnych fryzur, m.in. splatanie pięknych warkoczy przez uczennice Zespołu Szkół ZDZ Rzeszów.
Do akcji włączyło się również Motocyklowe Bractwo BYK z Dynowa.
Stało się już tradycją, że towarzyszą nam zawsze glazurnicy ze Stowarzyszenia Glazurników i Specjalistów Robót Wykończeniowych, którzy w tym roku, z okazji pięciolecia wykonali z płytek patrona Honorowych Dawców Krwi, Błogosławionego Maksymiliana Maria Kolbe. Nie było to łatwe zadanie, ale dla fachowców to nic trudnego. Firma Selena i Boz Rzeszów zadbali, aby materiałów i chemii nie zabrakło do wykonania pracy.
Niedzielne popołudnie dawcom krwi, zaproszonym gościom, naszym mieszkańcom i nie tylko, uświetniła Strażacka Orkiestra Dęta z Harty, a także również Kapela Podwórkowa Tońko z Dynowa i Kapela Młoda Harta.
Nie zabrakło również poczęstunku dla dawców- bigosu i potraw z grilla.
Na zakończenie zbiórki krwi odbył się festyn strażacki.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim dawcom krwi, strażakom, jak również moim kolegom i koleżankom, którzy zawsze mnie wspierają przy organizacji tego pięknego przedsięwzięcia. Gorące podziękowania kieruje również do wszystkich instytucji, firm i osób prywatnych, za to, że w ciągu tych pięciu lat otrzymywałem od nich pomoc, a jednocześnie mam nadzieję, że w dalszym ciągu mogę liczyć na ich wsparcie, bo przecież cel jest szczytny – pomagamy bliźniemu.

Tekst: J.S. 

Zdjęcia: J.G.

 

 

Góra