Dziesięciolecie Młodzieżowej Kapeli Ludowej „Młoda Harta”

W niedzielę 30 sierpnia 2015 r., przy Domu Strażaka w Harcie odbyło się największe wydarzenie folklorystyczne w regionie – „Na ludową nutę” ,czyli przegląd kapel ludowych z całego Podkarpacia. Przegląd ten był połączony z jubileuszem Młodzieżowej Kapeli Ludowej „Młoda Harta”, która obchodziła dziesięciolecie swojej działalności. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. dziękczynną w kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja w Harcie. Podczas mszy kapela Młoda Harta zaprezentowała kilka utworów sakralnych.

Po mszy odbyła się część oficjalna przeglądu kapel: powitanie gości, przemówienia, przedstawienie historii działalności kapeli. O godz.15.00, kapela Młoda Harta zaczęła swój koncert jubileuszowy, podczas którego zagrała zróżnicowany repertuar: polki, walczyki, tramelki, sztajerki. Kapela wystąpiła w obecnym składzie: Monika Baran, Andrzej Baran, Jacek Szeremeta, Klaudia Łach, Joanna Martowicz, Beata Gierula, Elżbieta Twardak, Szymon Ryba, Marcin Ryba oraz gościnnie wystąpili też byli członkowie kapeli: Jolanta Nowak-Gołąb, Barbara Gierula oraz Wojciech Sierant. W przeglądzie zaprezentowały się również takie kapele jak: „Hop Siup” z Albigowej, „Futomianie” z Futomy, „Biała Muzyka” ze Świlczy, „Pogórzanie” z Dynowa, „Kocirba” z Kolbuszowej oraz „Bachórzanie” z Bachórza.

Na zgromadzoną publiczność czekały konkursy i zabawy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Chętni mogli się pochwalić swoimi talentami wokalnymi podczas konkursu wokalnego na wykonanie utworów ludowych. Inni mogli wykazać się zdobytą wiedzą w konkursie na temat twórców ludowych i kapel ludowych. Dla aktywnych przygotowany był konkurs taneczny. O godzinie 20.00 odbył się „Wielki Finał”, podczas którego wszystkie zaproszone kapele wspólnie wykonały kilka utworów na scenie. Było to wspaniałe przeżycie, podczas którego świetnie bawili się nie tylko artyści, ale również publiczność!

Parkiet nie mógł pomieścić roztańczonych i zadowolonych par. Celem przeglądu kapel było upowszechnianie muzyki ludowej, pokazywanie jej walorów oraz przekazywanie ludowych tradycji nowym pokoleniom. Organizatorami wydarzenia byli: kapela Młoda Harta, Towarzystwo Kultury i Rozwoju Wsi Harta oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Harcie. Organizatorzy dziękują wszystkim za przybycie, wspólną zabawę, mile spędzony czas, pomoc w przygotowaniach, a przede wszystkim za szeroki uśmiech u każdego z Was! Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Na ludową nutę” – programu upowszechniania kultury ludowej wśród mieszkańców wsi Harta, który realizowany jest od 19.08.2015r. do 28.11.2015r. Projekt jest realizowany we współpracy z Towarzystwem Kultury i Rozwoju Wsi Harta i Fundacją Generator Inspiracji. Projekt jest finansowany ze środków programu „Działaj lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności

Poza tym wydarzeniem w dniu 12 września 2015 roku w sali Domu Strażaka w Harcie odbyło się spotkanie Rady Prezesów oraz Rady Głównej Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej. Zapraszamy do relacji na www.hdk.harta.pl

Góra